Za účasti Marka Spáčila odstartovala Rally Dakar 2013

06.01.2013 00:34

V sobotu 5. ledna odstartovala za účasti Marka Spáčila, Aleše Lopraise, Jaroslava Valtra a dalších Čechů, sdružených, vyjma Lopraise, ve společném českém týmovém projektu Bonver, v peruánské Limě slavná Rally Dakar, jmenovitě její 35. ročník.

 

Česká účast v letošní nejslavnější a nejnáročnější rally na světě podle iDnes.cz:

 

Kategorie motocyklů


Start. číslo 65 – David Pabiška (Yamaha), KM Racing Team, 6. účast
Pabiška se po loňské zkušenosti v kamionu vrací do sedla motocyklu. Jeho nejlepším umístěním je 26. místo z roku 2010. Podaří se mu ho letos překonat? V 37 letech již patří mezi zkušenější závodníky. Tajně doufá v umístění v nejlepší dvacítce.

Start. číslo 68 – Jan Veselý (Yamaha), Czech Dakar Team, 4. účast
Motocyklista Jan Veselý kdysi působil na Dakaru jako mechanik Martina Macka. Sám je ovšem zkušeným soutěžákem, a tak si v roce 2010 Dakar zkusil na vlastní kůži. V těžkém ročníku dojel navzdory zranění až do cíle a úspěšný finiš zaznamenal i další dva roky. Pokaždé na 65. místě.

Kategorie kamionů

Start. číslo 503 - Aleš Loprais, Serge Bruynkens, Radim Pustějovský (Tatra), Instaforex Loprais team, 7. účast

Loňský Dakar jel Aleš Loprais skvěle. Nová Tatra Jamal stačila těm nejlepším a v době nešťastné havárie byl na druhém místě průběžného pořadí. Navigátor Petr Almáši usnul při přejezdu a poslal tatrovku mimo cestu. Loprais si při nárazu zlomil dva obratle, ale nevzdal se a do letošního ročníku jde s novou posádkou a s přestavěným autem ze sezony 2011. Bude opět mezi špičkou?

Start. číslo 506 – Martin Kolomý, René Kilián, David Kilián (Tatra), Czech Dakar Team,
4. účast

Mezi lidmi z dakarského prostředí je Kolomý znám jako rychlý pilot, ale míval problémy s tím, že občas to s rychlostí přeháněl. Ne tak minulý rok, kdy dokončil na famózním sedmém místě. A letos chce ještě výš.

Start. číslo 512 – Tomáš Vrátný, Jaroslav Miškolci, Milan Holáň (Tatra), Czech Dakar Team, 2. účast
S černou "bonverkou" sbíral Vrátný zkušenosti před rokem a opatrnou jízdou dokončil na výborném osmnáctém místě. Po spojení s Czech Dakar Teamem Spášila a Kolomého myslí výš. Jedna ze tří tatrovek, kterou stavěl uznávaný konstruktér Milan Holáň, mu dodává sebedůvěru. Stejně jako spolupráce v rámci české ekipy, do níž patří všichni jeho krajané v závodu kromě Aleše Lopraise.

Start. číslo 524 – Jaroslav Valtr, Jakub First, josef Kalina (Liaz), KM Racing Team, 2. účast
Jaroslav Valtr jede svůj druhý Dakar a hned řídí třetí nejvýše nasazený český kamion. Zasloužil se o to i jeho zkušený a uznávaný navigátor Josef Kalina, který v posádce Karla Lopraise poznal i pocity vítěze dakarské rallye.

Start. číslo 536 – Marek Spáčil, Jan Vodrhánek, Viktor Chytka (Liaz), Czech Dakar Team, 4. účast
Marek Spáčil nikdy do cíle Dakaru nedojel. Nehody, technické potíže, vždy bylo něco proti němu... Loni si dal pauzu a v roce 2013 se pokusí konečně prolomit letitou smůlu.

Start. číslo 545 – Vlastimil Vildman, Martin Macík, Jan Bervic (Liaz), KM Racing Team, 2. účast
Při Rallye Dakar v roce 2011 si Vlastimil Vildman splnil svůj sen. V roli řidiče kamionu Liaz úspěšně absolvoval okružní maraton jihoamerickým kontinentem a na cílové rampě v Buenos Aires byl spokojený se čtrnáctým místem. Pak si dal rok odpočinek a nyní se ve stáji KM Racing znovu hlásí o slovo.

 

"Po vypuknutí ekonomické krize a přesunu do Ameriky jsou pryč doby, kdy na Dakar mířily kolony Čechů, teď někteří dávají přednost "konkurenčnímu" klání Africa Eco Race, které vede po stopách staré dakarské rallye a končí v Senegalu.

Ekonomická krize však nemusí mít vždy jen negativní dopad, a tak donutila české posádky na Dakaru spolupracovat. Zatímco v minulosti se jednotlivé české týmy chovaly jako solitéři a slýchali jste o žabomyších válkách, při kterých se stáje pomlouvaly a odmítaly si při závodě pomáhat, aby náhodou jiný Čech neskončil lépe, teď bude sedm posádek ze tří týmů spojeno v rámci jednoho projektu.

"Povedlo se nám spojit zdánlivě nespojitelné. A do tří let chceme vytvořit nejúspěšnější a největší tým na Dakaru, který bude v kamionech končit v nejlepší trojce," říká Tomáš Vrátný, šéf projektu Bonver."

 

 

Zdroj: https://sport.idnes.cz (https://sport.idnes.cz/pred-startem-dakaru-044-/motorsport.aspx?c=A130105_004033_motorsport_mah, https://sport.idnes.cz/dakar-2013-ceska-ucast-04z-/motorsport.aspx?y=motorsport/dakar-2013-ceska-ucast.htm)